E-pracownie warszawskie - miejsca z bezpłatnym dostępem do komputerów i internetu. W ramach dwóch projektów: „Argos – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dzieci i młodzieży w Warszawie” oraz „Nowoczesne technologie szansą rozwoju zawodowego i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych” powstało w Warszawie 35 nowoczesnych e-pracowni. Do korzystania z usług e-pracowni warszawskich uprawnieni są wszyscy mieszkańcy.
E-pracownie warszawskie są zlokalizowane w jednostkach kulturalnych oraz pomocy społecznej podległych m.st. Warszawa. Zadaniem e-pracowni warszawskich jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu poprzez bezpłatny dostęp do nowoczesnych technologii i Internetu oraz pomoc w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z wyżej wymienionego zakresu. W każdej e-pracowni, seniorzy i wszyscy korzystający mogą liczyć na profesjonalną pomoc z zakresu obsługi stanowisk komputerowych.
Powstały 3 typy Warszawskich E-pracowni:
1. E-pracownie warszawskie ogólnodostępne (typ 1).
Z oferty tego typu e-pracowni można korzystać w godzinach pracy placówki w której dana pracownia się znajduje. Program jest dostosowany przede wszystkim do potrzeb Seniorów, którzy chcieliby nauczyć się jak obsługiwać komputer i Internet lub rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie.
2. E-pracownie warszawskie wyposażone w specjalistyczny sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzorkową, ruchową oraz sprzężoną (typ 2).
W ramach realizowanego w latach 2011-2013 projektu „Nowoczesne technologie szansą rozwoju zawodowego i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych” utworzono pierwszych 7 e-pracowni warszawskich, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt komputerowy, ułatwiający korzystanie i dostęp osobom z rożnymi rodzajami niepełnosprawności.. Jednostki wyposażone są łącznie w 35 stanowisk
Każdą specjalistyczną E-pracownię tworzy 5 stanowisk komputerowych, wyposażonych m.in. w:
3. E-pracownie warszawskie z programem dla dzieci i młodzieży (typ 3).
Tego typu e-pracownie przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci i młodzież, oraz ich opiekunów skupionych wokół Zespołu Ognisk Wychowawczych a także bibliotek dla dzieci i młodzieży. Pozostali mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z udostępnionych komputerów i Internetu w wybranych godzinach pracy danego ogniska lub biblioteki, w których pracownia się znajduje.
Poniżej znajdą Państwo mapę z podziałem na wszystkie typy pracowni, opisem miejsca i danymi kontaktowymi. Zapraszamy do kontaktu z wybraną placówką i korzystania w pełni z ich oferty.
Poniżej mogą Państwo pobrać ulotkę oraz folder informacyjny o Warszawskich E-pracowniach.