Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Warszawskie E-pracownie

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2018-05-14 15:00, ext.bgrzeszczuk

E-pracownie warszawskie - miejsca z bezpłatnym dostępem do komputerów i internetu. W ramach dwóch projektów: „Argos – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dzieci i młodzieży w Warszawie” oraz „Nowoczesne technologie szansą rozwoju zawodowego i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych” powstało w Warszawie 35 nowoczesnych e-pracowni. Do korzystania z usług e-pracowni warszawskich uprawnieni są wszyscy mieszkańcy.

E-pracownie warszawskie są zlokalizowane w jednostkach kulturalnych oraz pomocy społecznej podległych m.st. Warszawa. Zadaniem e-pracowni warszawskich jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu poprzez bezpłatny dostęp do nowoczesnych technologii i Internetu oraz pomoc w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z wyżej wymienionego zakresu. W każdej e-pracowni, seniorzy i wszyscy korzystający mogą liczyć na profesjonalną pomoc z zakresu obsługi stanowisk komputerowych.

 

 

Powstały 3 typy Warszawskich E-pracowni:

  Warszawskie e-pracownie typ 1

1. E-pracownie warszawskie ogólnodostępne (typ 1).

Z oferty tego typu e-pracowni można korzystać w godzinach pracy placówki w której dana pracownia się znajduje. Program jest dostosowany przede wszystkim do potrzeb Seniorów, którzy chcieliby nauczyć się jak obsługiwać komputer i Internet lub rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie.

 

Warszawskie e-pracownie typ2

2. E-pracownie warszawskie wyposażone w specjalistyczny sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzorkową, ruchową oraz sprzężoną (typ 2).

W ramach realizowanego w latach 2011-2013 projektu „Nowoczesne technologie szansą rozwoju zawodowego i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych” utworzono pierwszych 7 e-pracowni warszawskich, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt komputerowy, ułatwiający korzystanie i dostęp osobom z rożnymi rodzajami niepełnosprawności.. Jednostki wyposażone są łącznie w 35 stanowisk

Każdą specjalistyczną E-pracownię tworzy 5 stanowisk komputerowych, wyposażonych m.in. w:

 • klawiaturę z powiększonymi, kontrastowymi opisami, dedykowaną osobom słabowidzącym;
 • drukarkę brajlowską umożliwiająca tłumaczenie, zapisywanie i drukowanie dokumentów w Alfabecie Braille’a; 
 • urządzenie lektorskie umożliwiające czytanie publikacji papierowych, wspiera czytanie książek elektronicznych i zawiera wbudowany syntezator języków;
 • czujnik mrugnięć  pozwalający kontrolować komputer wraz ze stosownym oprogramowaniem  wykrywający  mrugnięcia bezprzewodowo;
 • oprogramowanie udźwiękowiająco–ubrajlawiające oraz powiększająco-udźwiękawiające;
 • urządzenie umożliwiające pełna kontrolę nad komputerem za pomocą ruchów ust;
 • powiększalnik stacjonarny;
 • urządzenie umożliwiające alternatywny dostęp do komputera przy pomocy ruchów gałek ocznych. 

 

Warszawskie e pracownie typ 3

3. E-pracownie warszawskie z programem dla dzieci i młodzieży (typ 3).

Tego typu e-pracownie przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci i młodzież, oraz ich opiekunów skupionych wokół Zespołu Ognisk Wychowawczych a także bibliotek dla dzieci i młodzieży. Pozostali mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z udostępnionych komputerów i Internetu w wybranych godzinach pracy danego ogniska lub biblioteki, w których pracownia się znajduje. 

 

Poniżej znajdą Państwo mapę z podziałem na wszystkie typy pracowni, opisem miejsca i danymi kontaktowymi. Zapraszamy do kontaktu z wybraną placówką i korzystania w pełni z ich oferty. 

Poniżej mogą Państwo pobrać ulotkę oraz folder informacyjny o Warszawskich E-pracowniach.

 

Pliki do pobrania

 1. 1.

  (plik: Warszawskie E-pracownie - informator.pdf, rozmiar pliku: 2187.93 KB)
  Pobierz
 2. 2.

  (plik: Ulotka - mapa Warszawskie E-pracownie.pdf, rozmiar pliku: 931.84 KB)
  Pobierz