Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tygodniówka kulturalna 26 luty-4 marca

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2018-02-26 16:07, ext.mluka

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami kulturalnymi na najbliższy tydzień.


26. 02. 2018 (poniedziałek); godz. 16.00. Wstęp wolny

Potańcówka z DJ Wiką.
W każdy poniedziałek DJ WIKA wypełnia parkiet Hula-Kula muzyką łączącą pokolenia! Dla seniorów w poniedziałki od 13:00 do 20:00 wszystkie pozycje z karty -50%!

Miejsce: Hulakula (ul. Jagiellońska 82B)

 

26.02. 2018r. (poniedziałek); godz. 16.15. Wstęp wolny

Otwarty pokaz pracy powarsztatowej z Takako Matsudą

Finał warsztatów z Takako Matsudą, tancerką i choreografką tańca współczesnego, pokaz pracy powarsztatowej, w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca. Podczas otwartej lekcji uczestnicy warsztatu zaprezentują widzom elementy techniki Limona.
Zaprosimy też publiczność do wypróbowania prostych ruchów, które pozwolą poczuć rozluźnianie ciała nawet w codziennych ruchach. Wykorzystanie pędu i luzu w ciele pozwoli na odczucie prędkości i dynamiki ciała.

"Popatrz na to, co wokół ciała - na ziemię i przestrzeń. Twoje ciało staje się żywym instrumentem. Im mniej w nim napięcia, tym dynamiczniejsze się staje."

Takako Matsuda
Performerka, choreografka i tancerka tańca współczesnego. Po ukończeniu NewYork University Tisch School of Art in Dance w 2001 roku Prezentowała swoje choreografie w USA (NY), na Edinburg Art Festival, Dublin International Dance Festival, w Kazuo Ohno Butoh House w Japonii i w licznych miejscach w Europie i Japonii. W 2003 roku wyjechała na rezydencję do Finlandii. Obecnie współpracuje z Fundacją Movementum i Warsaw Dance Department jako instruktorka i choreografka. Jej taniec zawiera elementy techniki Limona, Budoh, Butoh oraz formy zaczerpnięte z azjatyckich sztuk walki.

Pokaz prezentowany jest w ramach Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Miejsce: Dom Kultury Kadr (Gintrowskiego 32 sala taneczna: „Tańcząc w Ciemnościach” – 307)

26.02.2018 r. (poniedziałek); godz. 17.00. Bilety 12 zł
Pokaz filmu „Twój Vincent”.

Pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci artysty. Najlepszy Film Animowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.
Reżyseria Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska 2017, 94 min

Miejsce: Kino Kępa; Prom Kultury Saska Kepa; Brukselska 23.

27.02.2018r. (wtorek); godz. 15.00. Wstęp wolny.

Pięciu Poległych. Oprowadzanie po Gabinecie Pocztówek
27 lutego 1861 roku w Warszawie doszło do krwawych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą Pięciu Poległych. O pocztówkach, które upamiętniają te tragiczne chwile, pogrzebie na Powązkach pięciu ofiar i pomniku opowie w dniach 27 i 28 lutego o godz. 15.00 kuratorka Gabinetu Pocztówek Elżbieta Kamińska.

W Gabinecie będzie można również zapoznać się z innymi kartami, np. z najstarszymi w zbiorach litografowanymi pocztówkami z końca XIX wieku, różnymi ciekawostkami kolekcjonerskimi i pocztówkami przedstawiającymi Warszawę, jakiej już nie ma.

Muzeum Warszawy; Rynek Starego Miasta 28

28.02. 2018 r. (środa); godz. 18.00. Wstęp wolny
Namibia - kwintesencja południa Afryki
Spotkanie globtroterów Towarzystwa Eksploracyjnego. Autor pokazu: Zbigniew Bochenek.

Namibia to kraj na południu Afryki, który zaskakuje przybywających tu podróżników różnorodnością krajobrazów, bogactwem fauny oraz niezwykłymi zwyczajami żyjących tu plemion. Można tu przewędrować przez jedną z najbardziej fascynujących pustyń świata - pustynię Namib, z potężnymi diunami i ciekawymi formami skalnymi. Na północy kraju spotyka się sawannowe krajobrazy, z baobabami i pięknymi wodospadami. Park Narodowy Etosha pozwala przyjrzeć się licznym zwierzętom zamieszkującym ten region, od szakali, antylop, zebr i guźców po słonie, żyrafy, nosorożce i hipopotamy. Równocześnie na rozległych obszarach sawanny spotyka się wioski plemienia Himba, słynącego z niezwykle zdobiących się kobiet, zaś na obrzeżach pustyni Kalahari żyją jeszcze nieliczne grupy najstarszego plemienia Afryki, Buszmenów. W trakcie pokazu zapoznamy się pokrótce z głównymi elementami świadczącymi o niezwykłości Namibii - Afryki w pigułce
Miejsce: Sala widowiskowa Broadway; Dom Kultury Kadr; Gintrowskiego 32

28 lutego (środa), godz. 20.00. Bilety 20-30 zł
Monolog oportunisty – monodram Grzegorza Nawrockiego

Punktem wyjścia dla Grzegorza Nawrockiego jest "Pamiętnik antybohatera" (1961) Kornela Filipowicza. Dziennikarz mówi o dylematach, które - jak się okazuje - są wciąż aktualne. Nawrocki wyszedł na scenę gościnnie - być może sprowokowany publicystycznym zacięciem - by opowiedzieć historię intrygującą i prowokującą do myślenia. Tak powstał "Monolog Oportunisty". Spektakl nie jest typowym monodramem. Nawrocki-dziennikarz zdaje się dominować nad Nawrockim-aktorem; świetnie zaznajomiony z oryginalnym tekstem czasem nieco go zmienia, czasem dodaje coś od siebie, a przede wszystkim wplata w swoje wystąpienie fragmenty prozy czy poezji innych autorów. Jest ubrany w kostium z połowy ubiegłego wieku, porusza się jednak w realiach współczesnych. Spektakl to próba rozmowy z widzami, próba opowiedzenia o świecie, który tylko pozornie przeminął. Słowa, które padają ze sceny, wsadzają kij w patriotyczne mrowisko - kwestionują wydumane i fałszywe postawy bohaterskie i są kolejnym świadectwem uniwersalności wielu polskich przywar.

Wybór tekstów: Grzegorz Nawrocki, Czesław Meissner; Opieka reżyserska: Maria Kowalik

Miejsce: Dzika Strona Wisły; Plac Hallera 5
Bilety dostępne w przedsprzedaży internetowej (https://www.bilety24.pl/organizator/dzika-strona-wisly-720) oraz na miejscu na godzinę przed spektaklem.

28. 03.2018 r.(czwartek); godz. 18.00. Wstęp wolny.

Obowiązują wejściówki. Zgłoszenia na wejściówki przyjmuje Dział Organizacji Widowni Teatru Lalka; tel. (22) 656 69 57 rezerwacje@teatrlalka.pl

Spotkanie z Maja Komorowską – w ramach programu teatralnego Festiwal Nowe Epifanie
Maja Komorowska podzieli się z widzami przemyśleniami związanymi z tematem odchodzenia. Usłyszymy rozdział książki Barbary Osterloff "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską", który aktorka napisała po śmierci brata bliźniaka. Artystka przeczyta także wiersze m.in.: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Barbary Sadowskiej, Grzegorza Przemyka.

Miejsce: Teatr Lalka, Plac Defilad 1.

 

01.03.2018 r. (czwartek); godz. 18.30. Wstęp wolny.

Bronisław Piłsudski - zesłaniec, etnograf, patriota – film. Po filmie – dyskusja.
Zapraszamy Państwa na projekcję filmu w ramach projektu "Kino Dobrego Filmu". W dniu żołnierzy wyklętych obejrzymy dokument "Bronisław Piłsudski - zesłaniec, etnograf, bohater". Reżyseria: Waldemar Czechowski. Po projekcji zapraszamy na dyskusję.

"Bronisław Piłsudski - zesłaniec, etnolog, patriota" to film o losie zesłańca, który potrafił przekuć swój tragiczny wyrok w stworzenie czegoś wyjątkowego dla nauk humanistycznych. Mimo, że Polak żył w tak nieludzkim systemie kolonialnym i na takim padole ludzkiej biedy, jakim był Sachalin, siłą swojego ducha bronił najbiedniejszych i najsłabszych - mówi reżyser filmu, Waldemar Czechowski.

Unikalne zdjęcia sprzed blisko stu lat!

Film realizowany był w Japonii, Polsce i na Litwie. Bogaty jest w unikalne zdjęcia archiwalne z Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii. Materiały filmowe pochodzą m.in. sprzed prawie 100-lat i zostały zakupione z Royal Anthropological Institute w Londynie. Mamy też niepowtarzalną okazję usłyszeć archaiczne dźwięki zarejestrowane dzięki wałkom woskowym Edisona. Producentem filmu jest Arkadiusz Gołębiewski i Studio Gołąb. Film powstał w koprodukcji z TVP i FINĄ. - Polska jest chyba największą skarbnicą nieodkrytych historii i postaci, które zasłużyły się dla świata i wciąż nie istnieją w zbiorowej świadomości. Tak jest z Bronisławem Piłsudskim. Tymczasem i on i jego młodszy brat, walczyli o niepodległość. Józef orężem, Bronisław nauką. Pierwszy militariami, drugi intelektem. Dziś postawę Bronisława Piłsudskiego nazwalibyśmy soft power, czy nowoczesnym patriotyzmem - mówi producent filmu Arkadiusz Gołębiewski.

Pod koniec XIX w. Bronisław Piłsudski zostaje zesłany prze Rosjan na 15 lat najcięższej kolonii karnej na Sachalinie, za przygotowanie zamachu na cara Aleksandra III. Na wyspie śmierci - jak określił to miejsce Antoni Czechow, będąc pozbawiony wszelkich praw, staje się wybawcą rdzennych mieszkańców Sachalina i zdobywa ogromny szacunek rosyjskich agresorów. Do tego stopnia, że Rosjanie... budują mu pomnik.

Miejsce: sala widowiskowa; Służewski Dom Kultury; Bacha 15

01.03.2018 r. (czwartek) godz. 18.30. Cena biletu: 5 zł. Zakup biletu online lub w DK Kadr

Między kadrami. Nowe kino polskie. W programie wieczoru dwa filmy:

- „Maria Skłodowska-Curie" reż. Marie Noëlle, Polska/Belgia/Francja/Niemcy, 2016, 100 min
- "Żabi król" reż. Arek Biedrzycki, Polska 2017, 17 min

Maria Skłodowska-Curie - historia kobiety, która dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. - Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nie tracąca z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki - mówi reżyserka Marie Noëlle. Światowa premiera filmu odbyła się w ramach MFF w Toronto.
Miejsce: Dom Kultury Kadr; sala widowiskowa Broadway; Gintrowskiego 32
.

02.03.2018r.(piątek); godz. 19.00. Wstęp wolny.

Marcowe Migdały I Przeszłość jest dzisiaj. Pokaz filmu w reż. Radosława Piwowarskiego. Wstęp – darmowe wejściówki rozdawane od godz. 18.30
W pięćdziesiątą rocznicę Marca '68 zapraszamy na pokaz filmu Radosława Piwowarskiego będącego opowieścią o tamtych dramatycznych wydarzeniach.

"Marcowe migdały", reż. Radosław Piwowarski, 1989 r.; 89 minut

Polska, marzec 1968. W jednym z prowincjonalnych miasteczek trwa propagandowa nagonka na Żydów. Zdarzenia te widzimy oczyma grupy przyjaciół, uczniów klasy XI c miejscowego liceum, którzy właśnie muszą odrobić pierwszą gorzką lekcje dorosłości zanim zostaną rozdzieleni przez absurdalne podziały i przymusowe emigracje. "Marcowe migdały to film o pokoleniu, którego młodość przypadła na koniec lat sześćdziesiątych. W 1968 roku ci młodzi ludzie zetknęli się ze sprawami, których do końca nie rozumieli: dowiadywali się o tym, że jeden z nich jest dobrym Polakiem, a drugi nie, bo jest syjonistą. Rozpoczęło się masowe opuszczanie kraju; całe klasy żegnały swoich kolegów, nauczycieli." - mówił o Marcowych migdałach Radosław Piwowarski, który zawarł w filmie wiele osobistych wątków i odniesień do prawdziwych postaci.

Za czułość i ciepło z jakim potraktował swoich bohaterów i użycie komediowej formy, by snuć głęboko prawdziwe i dramatyczne refleksje o istocie ludzkiej egzystencji reżyser został nagrodzony w 1990 roku na Festiwalu w Łagowie, otrzymał też Nagrodę Międzynarodowego Forum Kultury.
Miejsce: Narodowy Instytut Audiowizualny; Wałbrzyska 3/5

02.03.2018 r. (piątek); godz.19.00 Bilety 15 zł
Projekcja filmu „Plan B” w reżyserii Kingi Dębskiej. Polska 2017, 86 min

Komedia obyczajowa. Historie czterech osób, których życie drastycznie zmienia się na kilka dni przed Walentynkami
Miejsce: Kino Kępa; Prom Kultury Saska Kępa. Brukselska 23