Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tygodniówka Kulturalna 12-18 marca

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2018-03-12 14:35, ext.mluka

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami kulturalnymi na najbliższy tydzień


13.03.2018 r. (wtorek); godz. 18.00. Wstęp wolny. 

Wykład Karoliny Krzywickiej z cyklu: Kultury Świata. 

Wykład poprowadzi historyk sztuki Karolina Krzywicka. Temat najbliższego spotkania: Azulejo- sztuka portugalskich kafli.
Miejsce: Sala widowiskowa/Służewskl Dom Kultury; Bacha 15

13.03.2018 r. (wtorek); godz. 18.00. Wstep wolny dla wszystkich. Nie tylko dla studentów/

Pokaz filmy Komornik oraz spotkanie z Andrzejem Chyrą.

ANDRZEJ CHYRA
Niezwykle charyzmatyczny i uznany aktor filmowy i teatralny. Za role w filmach "Komornik", "Dług" i "W imię" uhonorowany został nagrodą dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Na co dzień związany z Nowym Teatrem w Warszawie.

"KOMORNIK", reż. Feliks Falk
Lucjan Bohme jest komornikiem w miasteczku na Dolnym Śląsku. Młody i przebojowy, dobrze osadzony w prawniczym środowisku, jest popierany przez miejscowych notabli. Bezkompromisowy i piekielnie skuteczny sięga po nowe stanowiska i zaszczyty, budząc strach wśród ofiar - dłużników. Pod wpływem dramatycznych wydarzeń zmienia się jego życie. Chce naprawić wyrządzone krzywdy, ale czy mu się to uda?
(opis dystrybutora)
Miejsce: : Aula im. Adama Mickiewicza, Auditorium Maximum UW (Kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28)

 

13.032018 r. (wtorek); godz; 17.30. Wstęp wolny.
Wykład prof. Jerzego Eislera na temat Marca ’68. 
8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku z relegowaniem z uczelni studentów zaangażowanych w protesty, które wybuchły po zdjęciu przez komunistyczne władze wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów”. Był to początek tzw. wydarzeń marcowych - kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów w całej Polsce oraz walką polityczną na szczytach PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. 
Marzec ’68 był wydarzeniem wielowątkowym. W przeciągu kilku tygodni splotło się ze sobą kilka niezależnych, często zupełnie odmiennych zjawisk. Pokolenie, które jako pierwsze dorastało w komunistycznej Polsce, miało dosyć komunistycznej propagandy, kłamstwa i kontroli władzy. W całym kraju studenci uczelni wyższych, artyści, profesorowie i intelektualiści organizowali wiece, protesty i marsze, podczas których walczyli o demokratyzację i liberalizację systemu, a także o prawo do życia w prawdzie. 
Wydarzenia z marca 1968 r. stały się okazją do rozgrywki politycznej wewnątrz PZPR, w której na początku lat 60. powstała nieformalna grupa partyjnych i państwowych działaczy skupionych wokół ówczesnego wiceministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara. „Moczarowcy” domagali się zmiany pokoleniowej w partii posługując się hasłami antyinteligenckimi, komunistycznymi i nacjonalistycznymi, a także żądali usunięcia z wysokich stanowisk ludzi pochodzenia żydowskiego.

Prof. Jerzy Eisler podczas swojego wykładu przedstawi historię marcowych wydarzeń – omówi przyczyny i przebieg ogólnopolskich protestów studenckich oraz kampanii antysemickiej. Dokona oceny tych wydarzeń z perspektywy półwiecza oraz przedstawi skutki widoczne w ówczesnej sytuacji politycznej Polski, a także opowie o wpływie „Marca” na pokolenie ’68.

 Miejsce: Muzeum Dulag 121; ul. 3 maja 8 A; Pruszków

 

Muzealne wyprawy ze Złotą Kaczką. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

13.03.2018 r. (wtorek); godz. 11.00; Wstęp wolny. Rezerwacja telefoniczna: 692 002 170 lub mailową: info@zlotakaczka.waw.pl,

"Muzeum Narodowe - varsaviana" ; trasa varsavianistyczna - zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, ok. 2 g.
Spotkanie: Al. Jerozolimskie 3.

15 marca (czwartek) g. 12:15; Wstęp wolny. Rezerwacja telefoniczna: 692 002 170 lub mailową: info@zlotakaczka.waw.pl

Muzeum Polin. Wystawa stała - zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, ok. 2 g., 

Spotkanie: ul. M. Anielewicza 6.

15.03.2018 r. (czwartek); godz. 17.00 Rezerwacja nie jest konieczna.

"Dawna Warszawa w oczach obcokrajowców" Spotkanie varsavianistyczne ok. 2 g.,

Spotkanie: Czytelnia Naukowa nr 1, ul. św. Wincentego 85, Targówek.

16.03.2018 r. (piątek) ; godz. 11.00; Wstęp wolny. Rezerwacja nie jest konieczna.

"Cmentarz Ewangelicko-Augsburski" - spacer ok. 2 g.,

Spotkanie obok bramy przy ul. Młynarskiej 54/58,

 

15.03.2018 r. od godz. 10.00 Wstęp wolny (w każdy czwartek)

Zwiedzanie Łazienek Królewskich; wstęp do wszystkich obiektów na wystawy stałe i czasowe.
.
W Pałacu na Wyspie warto zobaczyć Królewską Galerię Obrazów z dziełami wybitnych artystów europejskich XVII i XVIII wieku, które zgromadził ostatni władca Polski, oraz królewskie apartamenty. W Starej Oranżerii zwiedzić można Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich, Królewską Galerię Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb antycznych oraz Galerię Rzeźby Polskiej. W Pałacu Myślewickim obejrzeć można apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego, a także oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha.
Darmowe zwiedzanie w czwartki odbywa się również w Koszarach Kantonistów i Powozowni - obiektach Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Odział Muzeum Łazienki Królewskie).
W Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego w Stajni Kubickiego zobaczymy kilkanaście pojazdów z kolekcji łańcuckiej (m.in. landolet, mylord, wolant, bryczka wolantowa, buggi, jagdwagen i sanie) oraz karetę coupé i lando z kolekcji pszczyńskiej. Każdy zaprzęg jest interesującym przykładem konnego ekwipażu, używanego na przełomie XIX i XX wieku w majątkach szlacheckich i magnackich. Uzupełnienie stanowią akcesoria jeździeckie.
W Koszarach Kantonistów obejrzeć można polski salon myśliwski z XIX-XX w. a także ekspozycję zwierząt leśnych, ptaków i trofeów egzotycznych.
Miejsce: Łazienki Królewskie; Bezpłatne wejściówki do poszczególnych obiektów otrzymać można w kasie w Pałacu na Wyspie i w Starej Oranżerii. (Uprzejmie informujemy, że możliwe jest czasowe zamknięcie Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickiego dla zwiedzających.

Miejsce: Łazienki Królewskie; Prosimy o kontakt z Działem Rezerwacji w celu potwierdzania dostępności obiektów:(+48) 22 50 60 028.)

 

16.03.2018 r. (piątek); godz. 19.00 Wstęp wolny.

Spotkanie z Timem Guénardem, francuskim pisarzem.

Tim Guénard jest autorem bestselerowej książki pt. „Silniejszy od nienawiści”. Jest to publikacja autobiograficzna zawierająca opis drogi jaką Tim przeszedł zanim nastąpiła gruntowna przemiana jego życia, która aktualnie dla wielu osób jest inspiracją do radykalnych zmian.

W wieku trzech lat, Tim został porzucony przez matkę. Zostawiła go na pastwę losu, przywiązanego do słupa. Gdy po uratowaniu znalazł się pod opieką ojca był wielokrotnie bity i maltretowany. W swoje czwarte urodziny po jednym z takich incydentów spędził trzy lata w szpitalu. Nikt w tym czasie go nie odwiedzał. Był zupełnie sam. W wieku trzynastu lat jako bezdomny wylądował na ulicach Paryża.

Te traumatyczne przeżycia wpłynęły na dorosłe życie Tima, który w boksie odnalazł sposób na wyładowanie swoich negatywnych uczuć. Zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Francji w tej właśnie dyscyplinie. Niestety odniesione sukcesy tylko skomplikowały jego historię, ponieważ powodzenie w sportach walki skorelowało się z przywództwem w jednej z grup przestępczych.

„Moje życie jest równie pokiereszowane jak moja twarz. Choćby mój nos. Złamany dwadzieścia siedem razy. Dwadzieścia trzy złamania to sprawa boksu, cztery – dzieło mojego ojca. Najbardziej brutalne razy dostałem od tego, który powinien wziąć mnie za rękę i powiedzieć kocham cię” – Tim Guénard

Zawody w których występuje Tim to walka z samym sobą i bolesną przeszłością. Dzięki wierze odnalazł sposób na nowe życie. Bóg na jego drodze postawił niezwykłych ludzi, pod wpływem których realizuje się teraz jako mąż i ojciec. Często również pracuje z tzw. trudną młodzieżą np. w zakładach poprawczych, gdzie wygłasza swoje seminaria i wykłady. Spotyka się również z więźniami, osobami wykluczonymi społecznie itd.

Swoje świadectwo głosi na całym świecie. Wielokrotnie bywał już w Polsce. Do Dobrego Miejsca powraca by skłonić swoich słuchaczy do refleksji nad własnym życiem.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań, zakupu książki a może nawet osobistej rozmowy.

Miejsce: Dobre Miejsce - Centrum Kultury; ul. Dewajtis 3

18. 03.2018 r. (niedziela); godz. 15.30. Bilety 15 zł.

Dwie Korony – projekcja filmu z cyklu: Ludzie Boży i spotkanie z twórcami.

Najnowszy obraz Michała Kondrata ukazuje nieznane powszechnie fakty z życia św. Maksymiliana Kolbe. Film jest połączeniem dokumentu z elementami fabularnymi w których występuje plejada znakomitych polskich aktorów m.in. Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Artur Barciś, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski, Marcin Kwaśny, Mateusz Pawłowski i inni. Muzykę do filmu skomponował Robert Janson.

Michał Kondrat swoją produkcję opisuje następująco: „Dwie Korony to film o człowieku, który miał ambicje zmieniać świat. Częściowo mu się to udało, ale nie wszyscy znamy historię jego niezwykłego życia. Dzięki temu filmowi widzowie będą mogli poznać nie tylko jego niesamowite dzieła, ale także niezwykłą duchowość i charyzmę. Mało kto wie, że o. Maksymilian Kolbe zaprojektował także pojazd do przemieszczania się między planetami. Dwie Korony pokazują piękno umysłu zakonnika, i ogromne zaangażowanie w rozwój klasztoru, który utworzył w Niepokalanowie i Japonii”.

Opis filmu: Gdy o. Maksymilian był małym chłopcem ukazała mu się Matka Boża, pokazując dwie korony. Jedna symbolizowała czystość, druga męczeństwo. Chłopiec miał dokonać wyboru korony. Nie mogąc się zdecydować poprosił o obie. To wydarzenie wpłynęło na jego życiowe losy. Począwszy od decyzji rodziców i braci o wstąpieniu do zakonów aż po śmierć głodową w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, w geście ocalenia współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Gośćmi specjalnymi pokazu będą: o. Mirosław Kopczewski OFM Conv, który przybliży postać św. o. Maksymiliana z franciszkańskiej perspektywy oraz autor zdjęć dokumentalnych i montażysta filmu- . Jan Sobierajski.

Miejsce: Dobre Miejsce – Centrum Kultury; ul Dewajtis 3