Warszawa Senioralna

Warszawa Senioralna

Tygodniówka Kulturalna 05-11 marca

Powiększ Zwykły Pomniejsz
opublikowano: pon, 2018-03-05 16:39, ext.mluka

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami kulturalnymi na najbliższy tydzień.


06.03. 2018 r. (wtorek); godz. 18.00. Wstęp wolny. 
 
„Smutek pod wąsem”. Wykłady z cyklu Życie po Życiu. Wykłady o sztuce.
Wykład Moniki Małkowskiej.Tym razem przyjrzymy się życiu i twórczości Fridy Kahlo. Meksykańską artystkę o charakterystycznej twarzy na szczyty sławy wyniosła pośmiertnie masowa kultura.
Miejsce: Służewski Dom Kultury, ul Bacha 15; sala widowiskowa

06.03. 2018 r. (wtorek); godz. 19.00. Wstęp wolny. 
 
Tańcz z Candelą. Kubańskie spotkania taneczne.

Jeśli masz ochotę poznać w praktyce czym są Casino i RUeda - zapraszamy serdecznie na kubańskie spotkania taneczne.Tańce powstały na Kubie, różnią się stylem, a ich kombinacje i różny stopień zaawansowania pozwala odnaleźć się w tańcu początkującym i bardziej zaawansowanym!
Miejsce: 3 pokoje z Kuchnią; ul Głebocka 84 a

06.03. 2018 r. (wtorek); godz. 11.00. Cena 10 zł. Płatne w Muzeum w dniu warsztatów

Pretekst Praski. Kulturalny Klub Dyskusyjny dla seniorów

Miasto to ludzie. A człowiek? Zaginiony bohater, którego poszukują przyjaciele jest symbolem otwierającym zakurzone zakamarki ludzkiej pamięci. Co pamiętamy? Czego nie chcemy pamiętać? Co zatem ukrywamy przed sobą w obrazach bloków z wielkiej płyty? Poszukiwania praskich kontekstów rozpoczniemy od wspomnień Zbigniewa Cybulskiego i Andrzeja Wajdy

Muzeum Warszawskiej Pragi we współpracy ze Stowarzyszeniem Konkluzja zaprasza do wspólnego czytania literatury, oglądania filmów, interpretacji dzieł sztuki i spierania się o losy bohaterów i sposób ich konstruowania. Przyjrzyjmy się, jak w tym obszarze znaczeń wypada warszawska Praga – zarówno ta sprzed trzydziestu lat, jak i ta uchwycona przez artystów niemalże wczoraj. Wszystko po to, aby zastanowić się nad znaczeniami praskiej scenografii, ale i zwyczajnie powspominać miejsca i ludzi, których już nie ma. Miłym i ciekawym akcentem może okazać się sprawdzenie jak mają się dziś sportretowane w przeszłości fragmenty miasta.

Dla kogo: osoby powyżej 55 roku życia. Limit miejsc 25 osób

Miejsce: Muzeum warszawskiej Pragi, sala konferencyjna, budynek C; ul. Targowa 50/52. Płatne w kasie Muzeum w dniu warsztatów

Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 22 518 34 16 lub za pomocą wiadomości e-mail: karolina.jusińska@muzeumwarszawy.pl w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

08 – 19.03. 2018 r. Warszawskie Obchody 50-tej Rocznicy Marca ‘68
Wystawy, cykle debat, spektakle oraz projekty edukacyjne i naukowe związane z 50. Rocznicą Marca ’68. Mają one skłonić do refleksji nad tym, czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka.

08.03 (czwartek);

godz. 12:00-14:00, 
PERFORMANCE na Dworcu Gdańskim
Teatr Żydowski i Fundacja Shalom organizują spotkanie pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą tych, którzy wyjechali. 
 
godz. 12:00 – 20:00
Obchody 50. rocznicy Marca ’68 na Uniwersytecie Warszawskim
• złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marzec ’68, która znajduje się na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu obok bramy głównej UW – godz. 12.00,
• referat „Marzec ’68 po pół wieku: oceny, interpretacje i manipulacje”, który wygłosi prof. Jerzy Eisler – godz. 13.00, dawna Biblioteka Uniwersytecka,
• wernisaż wystawy plenerowej „03/68 UW. 50. rocznica Wydarzeń Marcowych” organizowanej przez Muzeum UW – godz. 14.00, dawna Biblioteka Uniwersytecka (wystawę można oglądać do 31 marca),
• debata „Marzec 1968 dziś. Rozmowa pokoleń” – godz. 15.00, dawna Biblioteka Uniwersytecka,
W debacie wezmą udział: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Karol Modzelewski, prof. Małgorzata Szpakowska, dr Karolina Wigura i Anna Dobrowolska, studentka MISH. Dyskusję będzie moderował dr hab. Błażej Brzostek. – To będzie rozmowa pokoleń, czyli świadków Marca i osób młodszych. Chcemy porozmawiać o tym, czym Marzec jest dziś, czym może być dla słuchaczy debaty, jak bardzo wydarzenia sprzed pół wieku są aktualne, jaka jest ich rola w edukacji i kształtowaniu świadomości – mówi dr hab. Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego UW.
• spotkanie z Adamem Michnikiem, rozmowę poprowadzą dr Joanna Wawrzyniak z Instytutu Socjologii UW oraz prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – godz. 17.00, Sala Kolumnowa, Instytut Historyczny,
• spotkanie z uczestnikami Marca ’68: Ireną Lasotą, prof. Bronisławem Czarnochą, Jerzym Kaniewskim oraz prof. Marianem Srebrnym, z inicjatywy NZS oraz Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” – godz. 18.00, Pałac Kazimierzowski, sala im. J. Brudzińskiego,
• koncert „Świat w obłokach” Teatru Hybrydy UW – godz. 20.00, dawna Biblioteka Uniwersytecka.

godz. 19.00 Nowy Teatr
Debata „Prawda i rola dziennikarza w 1968 roku i teraz”.

O polityczności i polaryzacji środowiska dziennikarskiego kiedyś i dziś z Agatą Szczęśniak będą rozmawiać Janina Jankowska, Seweryn Blumsztajn, Marcin Makowski i Jakub Majmurek. Pretekstem do rozmowy będą eseje prelegentów opublikowane na początku marca na stronie internetowej teatru
Otwarcie wystawy „The Spirit of ‘68 Pop-up Museum” upamiętniającej legendarny czas rewolty roku 1968 w Europie, atmosferę wyjątkowej kreatywności, wyobraźni i determinacji, kiedy to powszechnie zakwestionowano autorytet władzy i zażądano zmian. Wystawa jest częścią międzynarodowego  projektu Żelazna Kurtyna

09.03. (piątek) otwarcie wystawy w Muzeum POLIN – "Obcy w domu. Wokół Marca '68"

godz. 19.00-22.00, Teatr Polonia
Premiera monodramu "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral

10 marca

18.00-19.30 Muzeum POLIN
Premiera książki Mikołaja Grynberga "Księga wyjścia"

20.00; Teatr Polski
Premiera spektaklu "Kilka obcych słów po polsku"
Spektakl Teatru Żydowskiego realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
(również  11 marca, godz. 15.00, 19.00)

11 marca
12.00-13.30, Muzeum POLIN
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Obcy w domu. Wokół Marca '68"

14.00-15.30, Muzeum POLIN 
Spotkanie z kuratorkami wystawy "Obcy w domu. Wokół Marca '68"

19.00 – 21.00, Muzeum POLIN
"Zapiski z wygnania”. Rozmowa o stratach, o lekcjach nienauczonych i o błędach nienaprawionych

 08.03. 2018 r. (czwartek); godz. 20.00. Wstęp wolny
 Koncert na Dzień Kobiet. Dla Pań i towarzyszących im Panów zagra Natalia Jaroszewska z zespołem.  Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 Miejsce: Warszawa - Wola, Klubokawiarnia Jaś & Małgosia, al. Jana Pawła II 57  

08.03. 2018 r. (czwartek); godz. 19.00. Wstęp wolny.
Wegański Dzień Kobiet - warsztaty kuchni roślinnej

Alternatywa dla potraw mięsnych? Pomysłów na bezmięsne obiady, lunche i przekąski jest bez liku. Warsztaty pozwolą uczestnikom poznać tajniki zdrowego odżywania, uświadomią jak ważna jest odpowiednia dieta i jakość produktów oraz jak w prosty i szybki sposób przygotować dania urozmaicające nasze codzienne menu, zmieniając dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie daniom obiadowym – uczestnicy nauczą się pod okiem prowadzącej przygotowywania potraw, będą mieli okazję zgłębić wiedzę z zakresu świadomego odżywiania, a także otrzymają przepisy na wykonywane dania oraz będą mieli okazję ich spróbować.

Warsztat poprowadzi Katarzyna Kuźmicz, autorka bloga Vegushka - food with love – autorskiego projektu kulinarnego Kasi zrodzonego z miłości do gotowania oraz chęci inspirowania do zdrowego odżywiania. Vegushka to wegańska manufaktura, gdzie gotowanie bazuje na świeżych, sezonowych warzywach i owocach oraz składnikach wysokiej jakości.

Miejsce: Studnia; ul Estrady 112; ,Zapisy: tel. 22 6296078 lub rejestracjafw@1944.pl

08.03. 2018 r. (czwartek); godz. 19.00. Wstęp 10 zł.

Arabski sekret - pokaz filmu dokumentalnego Julii Groszek. Reżyserki filmów dokumentalnych, podróżniczki i absolwentki programu dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy.

Trzydziestokilkuletni Kamil Filipek pragnie poznać swojego ojca, Ilhama Al Madafai – bliskowschodnią gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Ojciec i syn nigdy się wcześniej nie spotkali. Podróż, jaką bohater odbywa wraz z filmową ekipą, to jednocześnie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens życia, własne korzenie, kim jestem i jaką drogą podążam? Czy jeśli uda mu się zobaczyć z ojcem, to mu w tym pomoże? „Arabski sekret” Julii Groszek, to emocjonalna ballada o poszukiwaniu samego siebie, ukazana przez pryzmat dwóch światów i dwóch kultur. Kamil łączy je w sobie – wychowany w Polsce, w duszy czuje głęboki związek ze Wschodem.

Film zdobył Grand Prix na 8. Festiwalu Filmowym HumanDoc oraz Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi.

Miejsce: Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie Zapisy:info@bok-filia.eu

10.03. 2018 r. (sobota); godz. 18.00. Wstęp wolny. Wolne 64 miejsca. Konieczna rezerwacja (poniżej kontakt

Andy Warhol. Banan, rozporek i inne okładki płytowe.  Wernisaż
Wernisażowi towarzyszy koncert na żywo, specjalnie dla gości wernisażu, zagra światowej klasy saksofonista i kompozytor - Kuba Więcek.

"Jednym z mniej znanych, acz ważnych epizodów twórczości Andy Warhola było projektowanie okładek płytowych. To było zresztą jego pierwsze płatne zajęcie rozpoczęte jeszcze w roku 1949 i kontynuowane aż do śmierci artysty. Łącznie przypisuje mu się od 70 do ponad 100 projektów, w tym tak słynne jak debiut "Velvet Underground" z legendarnym bananem i podpisem Warhola, a bez nazwy zespołu i "Sticky Fingers" The Rolling Stones, w oryginale z wszytym autentycznym zamkiem błyskawicznym. Osobnym epizodem była seria charakterystycznych portretów wykonywanych na zamówienie muzyków, wykorzystywanych potem na okładkach płyt /m.in. Paul Anka, Aretha Franklin, Diana Ross/. Milionowe nakłady płyt były z pewnością dla Warhola idealnym medium do ideologii masowego dzieła sztuki, którego każdy egzemplarz był oryginałem. Płyta winylowa była idealną paletą dla artysty, choć oczywiście jego projekty trafiały na inne, często egzotyczne dźwiękowe nośniki, takie jak taśma szpulowa,czy kaseta typu 8 track, które zaprezentujemy na wystawie obok mało znanych muzycznych epizodów Warhola, takich jak reklamy sprzętu audio z jego udziałem i kolejne odsłony projektu "Imagine" Johna Lennona z wykorzystaniem polaroidu Warhola, do niedawna przypisywanego Yoko Ono. Będą okładki, będą banany, będzie muzyka". Piotr Metz

Eksponaty pochodzą z kolekcji Szefa Muzycznego Radiowej Trójki - Piotra Metza. .

Kuba Wiecek. Muzyczny obywatel świata wykształcony w Nowym Jorku i Kopenhadze. Najmłodszy artysta w historii legendarnej serii Polish Jazz. Porusza się swobodnie między Coltrane'm, Velvet Underground i Komedą.

ORGANIZATOR: NEY Gallery & Prints
Partner Technologiczny wystawy: NOMOS Audio Vintage

Miejsce: Warszawa - Wola, NEY Gallery & Prints, ul Spokojna 5
Rezerwacje: e-mail: piosenka@aktywniplus.com tel: 604955663

11.03. 2018 r. (niedziela); godz. 18.45. Wstęp wolny.
Aktywni+ serdecznie zapraszają do Klubu Eventowego Aktywni+ na wieczór polskie piosenki o miłości przy akompaniamencie pianina i gitary ze śpiewnikami w ręku.

Chociaż Święto Zakochanych już za nami niech serce nie usypia tylko rośnie rozglądając się dookoła !!
Słońca coraz więcej, przyroda budzi się ze snu zimowego : ) przez trawniki przebijają się pierwsze kwiaty, „cieplejszy wieje wiatr” o czym rozgłaszają śpiewające ptaki czy oznajmia kocie marcowanie : )))
Po wspaniałych spotkaniach- śpiewaniu w duchu patriotycznym, świątecznego uniesienia – teraz kolej na POLSKIE PIOSENKI O MIŁOŚCI – różnych jej obliczach i rodzajach…Nie łatwo było wybrać, ale staraliśmy się aby z każdej dekady znalazły się te najpiękniejsze , znane i lubiane dla każdego, łagodne i ostre, zabarwione różną nutą…
Wierzę że podczas tego kolejnego w cyklu wydarzenia przyciągniemy miłość, ta która jest rozwijać się będzie w Nas by potem promieniować : )) A zatem obudźmy się ze snu i otwórzmy serca )) zabierzmy swoich ukochanych, bliskich, czasem sami śpiewajmy albo nawet tylko swoją obecnością zaintonujmy rodzaj hymnu o miłości…

Miejsce: Klub Eventowy Aktywni+ Warszawa, ul. Norwida 4 (Wola).

11.03. 2018 r. (niedziela); godz. 19.30. Wstęp wolny.

„On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt. On im dodawał pieśnią sił, śpiewał, że blisko już świt…”

Tawerna Korsarz oraz Artur „Kaczor” Kaczorek zapraszają na kolejne, niedzielne spotkanie pod wspólnym tytułem „Wieczór twórczości Jacka Kaczmarskiego”!

 Miejsce: Warszawa - Wola, Gostyńska 45